MASS XC Series Standings

ELITE MASTER MEN 40+
PRO-ELITE-CAT 1 MEN OPEN
PRO-ELITE-CAT 1 WOMEN
CAT 1 WOMEN 40+
CAT 1 MEN 19-39
CAT 1 MEN 40-49
CAT 1 MEN 50-59
CAT 1 SINGLESPEED
CAT 2 MEN U19
CAT 2 WOMEN U19
CAT 2 MEN 19-29
CAT 2 MEN 30-39
CAT 2 MEN 40-49
CAT 2 MEN 50-59
CAT 1 & 2 MEN 60+
CAT 2 SINGLESPEED
CAT 2 CLYDESDALE MEN
CAT 2 WOMEN 19-34
CAT 1 & 2 WOMEN 50+
CAT 2 WOMEN 35-49
JUNIOR MALE U13
JUNIOR FEMALE U15
JUNIOR MALE 13-14
CAT 3 MEN 15-18
CAT 3 WOMEN 15-18
CAT 3 MEN 19-29
CAT 3 MEN 30-39
CAT 3 MEN 40-49
CAT 3 MEN 50+
CAT 3 WOMEN 19-39
CAT 3 WOMEN 40+
FIRST TIMERS - CAT 4 JUNIOR 15 AND UNDER
FIRST TIMERS - CAT 4 MEN
FIRST TIMERS - CAT 4 WOMEN

ELITE MASTER MEN 40+

First Name Last Name Team Name Total Points
JOHN MACINNIS 576
JEFF THOMAS Trestle Bridge Racing 538
THAYER SEESE Trek Mid Atlantic 514
DANIEL MILLER 300
JASON CIMINI Trestle Bridge Racing 279
DAVE ANDERSON11 266
MIKE STEVENS Trek Mid Atlantic 242

PRO-ELITE-CAT 1 MEN OPEN

First Name Last Name Team Name Total Points
DANIEL CHABANOV 579
ANDREW FREYE 576
MIKE FESTA 551
BOBBY LEA 490
CODY GROVES Henry's Bicycle Shop 484
MARK KILGORE 406
CHARLES FLOREK Trestle Bridge Racing 352
STEVEN SHIVE Aistriu/Giant 254
MACKENZIE KING Cadence Racing Team 236
STEWART GROSS Trestle Bridge Racing 230
FRANCIS CUDDY Rare Disease Cycling 218
AARON JAMES MILLER Rare Disease Cycling 194
DAVID HENDRIX Shirk's Bike Shop 182
GAVIN RUSSELL 140

PRO-ELITE-CAT 1 WOMEN

First Name Last Name Team Name Total Points
HATTIE FREYE 579
SERENA DEFELICE Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 544
LAUREN FESTA Rare Disease Cycling 527
MIKAELA MARTIN Sturdy Girl Cycling 526
AMANDA DELEO Rare Disease Cycling 454
CAITLIN THOMPSON 442
BROOKE BRONOWICZ Henry's Bicycle Shop 266
ZOE ECKMAN 260
JAMIE BARRETT Cadence Racing Team 254
KRISTINA NAVARRO Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 248
LINDSEY GROVES Henry's Bicycle Shop 242
ERIN GORDON Rare Disease Cycling 230

CAT 1 WOMEN 40+

First Name Last Name Team Name Total Points
JOANNE ABBRUZZESI Trek Mid Atlantic 300
DANNI BARRETT Cadence Racing Team 288
DEBORAH LEEDALE-BROWN Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 279

CAT 1 MEN 19-39

First Name Last Name Team Name Total Points
ADAM FORGIONE 567
IAN CRONIN Aistriu/Giant 532
DANIEL SCHOLZ Cadence Racing Team 496
TRAVIS WAGNER Trestle Bridge Racing 496
SCOTT MOLNAR 484
JEFFREY JOHNSON Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 279
MATTHEW DEFELICE Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 236

CAT 1 MEN 40-49

First Name Last Name Team Name Total Points
MATT VAHEY Trek Mid Atlantic 567
RYAN KEOWN Shirk's Bike Shop 566
MICHAEL GROVES Henry's Bicycle Shop 548
JASON LIVINGOOD Twisted Cog Racing 526
JASON RECKNER Trestle Bridge Racing 526
KEITH SEAL Sportif Coaching Group 472
CAMERON BARRETT Cadence Racing Team 300
SCOTT FIGIEL Rare Disease Cycling 248
SEAN SMITH 242
TROY ZIEGLER Shirk's Bike Shop 236
TODD WYCKOFF Hangsterfer's Racing 230
JAROSLAV KURKA 224
MATTHEW RUSSELL 212

CAT 1 MEN 50-59

First Name Last Name Team Name Total Points
CARL REGLAR Aistriu/Giant 560
GREG FERGUSON Aistriu/Giant 539
BUDDY DILLON 508
CHRIS PERIS Thru-It-All Body Shop 448
CHRIS CHAPMAN Trek Mid Atlantic 300
DAVID KING Cadence Racing Team 279
JIM THISTLE 266
SEAN MOONEY 254
ANDREW HOGG 224
MARK DROGALIS Aistriu/Giant 206
ROBERT RIESENBERGER 182
RANDY HALUCK Thru-It-All Body Shop 176

CAT 1 SINGLESPEED

First Name Last Name Team Name Total Points
TRAVIS HARNISH Trek Mid Atlantic 588
ANDREW MOORE Henry's Bicycle Shop 579
JOSEPH JACKSON Henry's Bicycle Shop 542
MIKE YARNALL Bikesport/Sly Fox 272
MATTHEW ENGLISH 266
JARRETT BOOK 266
PATRICK WIWEL Henry's Bicycle Shop 260
MICHAEL HENDRIX Shirk's Bike Shop 248
GREG MORROW Trestle Bridge Racing 242
DUSTY STONE Shirk's Bike Shop 236
JASON PERRY Hangsterfer's Racing 230

CAT 2 MEN U19

First Name Last Name Team Name Total Points
NOAH CIMINI Trestle Bridge Racing 446
LUKAS DANIELSSON Coal Mountain Bike Team 420
O'NEILL GATTA Henry's Bicycle Shop 400
DAVID BENNETT 396
SAM STONE Shirk's Bike Shop 377
HAOTIAN WANG Trek Mid Atlantic 377
MARK GILBERT Coal Mountain Bike Team 240
TYLER MCCLURE 240
PEYTON BREZSKI Coal Mountain Bike Team 193
RYAN NELSON Henry's Bicycle Shop 188

CAT 2 WOMEN U19

First Name Last Name Team Name Total Points
KATE GILBERT Coal Mountain Bike Team 240

CAT 2 MEN 19-29

First Name Last Name Team Name Total Points
DAVID THOMPSON Rare Disease Cycling 434
MAXWELL POTEMBER 420
JOSEPH CHAN 212
AUSTIN SHEIDY Coal Mountain Bike Team 193

CAT 2 MEN 30-39

First Name Last Name Team Name Total Points
DEREK MILLER Rare Disease Cycling 429
EDGARDO JAIMEZ 423
RYAN MILLER Henry's Bicycle Shop 372
KEVIN QUINN 367
MATT KUNTZ Trestle Bridge Racing 362
THOMAS REPKOE 358
SHAUN GORMLEY Trek Mid Atlantic 320
WILLIAM HALL VR2209/BWB 276
JEFFREY JOHNSON Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 240
ZAK PARSONS 223
MATTHEW JENNETTE Henry's Bicycle Shop 212
BEN VAN COUVERING Rare Disease Cycling 203
JESSE MILLER Trek Mid Atlantic 203
NATE MOORE Shirk's Bike Shop 184
MATTHEW WELLNER Sportif Coaching Group 174
JACK GALINSKI Saucon Valley Bikes Racing 169
BRETT STOUTLAND 164
AARON SHUTE Hangsterfer's Racing 155
NICHOLAS STUMPO Bikesport/Sly Fox 145

CAT 2 MEN 40-49

First Name Last Name Team Name Total Points
TIM SUPPLEE 428
TODD MELNICK Saucon Valley Bikes Racing 397
JASON MCDERMOTT 386
MARK HINCKLEY Coal Mountain Bike Team 286
MIKE KRZYMINSKI Hangsterfer's Racing 269
MICHAEL RADOSKY 240
ETHAN FROST Henry's Bicycle Shop 230
MARK SANFORD Trek Mid Atlantic 223
WARD PERRY 217
STEVEN CARR Trestle Bridge Racing 217
JIM WILKIE 193
CRAIG MISER IBCC Racing 179
JET DELESTE Henry's Bicycle Shop 164
GEORGE SOKORAI 160
HOWARD HAYES Sportif Coaching Group 145
JOHN PAUL TRAVIS Henry's Bicycle Shop 140
MAURO SALAZAR 136
ERIK GOLDBERG Hangsterfer's Racing 131
STAN KRZYMINSKI Hangsterfer's Racing 121
ABELARDO GARCIA 112
GALEN DAY Coal Mountain Bike Team 104
SEAN WEINBERG Coal Mountain Bike Team 94
MIKE MCHUGH Cadence Racing Team 72

CAT 2 MEN 50-59

First Name Last Name Team Name Total Points
PAUL LIVELLI Sportif Coaching Group 480
CHRIS COCCIA Bikesport/Sly Fox 431
SHAUN KENNEDY 420
BOB HIPP 386
ED MROZ 357
RONALD FELIPE 343
DENNIS DEROSA 309
DAVE HALLMAN 296
JEFF FELDER Henry's Bicycle Shop 281
RICH FARSIDE 230
TODD COBLE Thru-It-All Body Shop 198
TOM COCCIA 193
JEFFREY APPELTANS 193
BOB O'NEILL Coal Mountain Bike Team 188
MARC MCNABB 184
NOEL BORRES Henry's Bicycle Shop 179
STEVE HARRIS Coal Mountain Bike Team 155
RANDY HALUCK Thru-It-All Body Shop 150
DAVID BLODGETT Sportif Coaching Group 131
ANDY BAUMAN Trek Mid Atlantic 126
SCOTT BURFORD 116
JIM GILBERT Coal Mountain Bike Team 97
WILLIAM BRAY Saucon Valley Bikes Racing 94
MIKE CALFIN Hangsterfer's Racing 90
JOHN SONNSTEDT Mount Misery Sports Club 83

CAT 1 & 2 MEN 60+

First Name Last Name Team Name Total Points
ERNIE MARTIN Aistriu/Giant 470
TOM BURROWS Trek Mid Atlantic 457
CARL SIRLES Henry's Bicycle Shop 446
STEVEN HEGER Sportif Coaching Group 442
RICK STEINEBRUNNER 429
JOHN VERNON 411
BRIAN WILSON Bikesport/Sly Fox 396
BILL RINGLER Trek Mid Atlantic 387
KEN MELIA Saucon Valley Bikes Racing 386
EUGENE GALLAGHER 208
WILLIAM GENTILE Thru-It-All Body Shop 188
BILL MUNYON 188
JOHN WARFEL Shirk's Bike Shop 184
RICKY NEIDEIGH Shirk's Bike Shop 179

CAT 2 SINGLESPEED

First Name Last Name Team Name Total Points
SHAWN MCKENNA Cadence Racing Team 460
CHRIS NOSTRAND 457
PAUL MARI 435
ROB PITNEY Henry's Bicycle Shop 420
SCOTT RUDY Henry's Bicycle Shop 396
RICK ROGERS 208

CAT 2 CLYDESDALE MEN

First Name Last Name Team Name Total Points
JOHN LANGLEY 470
DAVID JORDAN Trek Mid Atlantic 426
JEFF HEUERMAN IBCC Racing 420
CHRIS BALLAY Hangsterfer's Racing 401
TIMOTHY LEARY Coal Mountain Bike Team 240
JASON CROSS VR2209/BWB 193

CAT 2 WOMEN 19-34

First Name Last Name Team Name Total Points
CHLOE BAKER Sturdy Girl Cycling 240
CEENA FORD 223

CAT 1 & 2 WOMEN 50+

First Name Last Name Team Name Total Points
MARIA GAASCHE Sturdy Girl Cycling 480
SANDY PITNEY Henry's Bicycle Shop 446
DEE ANNE GAVLICK Sturdy Girl Cycling 434
NANCY E WADDELL Sturdy Girl Cycling 420
MARIA SILVESTER 420
CINDY JOHNSON Sturdy Girl Cycling 406
MOLLY STAGER-WOOD Thru-It-All Body Shop 230

CAT 2 WOMEN 35-49

First Name Last Name Team Name Total Points
TERESA DISESSA Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 480
HEATHER PASQUALINO WEIRICH Mount Misery Sports Club 428
DELAINE PERIS Thru-It-All Body Shop 416
JAYME MORRIS Cadence Racing Team 223

JUNIOR MALE U13

First Name Last Name Team Name Total Points
JACKSON CYMBALA 343
ZACHARY CHADICK 159
KEVIN GARES Coal Mountain Bike Team 149
AIDAN BENNETT 141
COLIN O'NEILL 123

JUNIOR FEMALE U15

First Name Last Name Team Name Total Points
LEA DAY Coal Mountain Bike Team 180
ELIZABETH GARES Coal Mountain Bike Team 173
CAMRYN KING Cadence Racing Team 167
JUNE PEZALLA-GRANLUND 163
SARAH HOWARD 159
SARAH HINCKLEY 156
MADELINE CLANCY Coal Mountain Bike Team 152

JUNIOR MALE 13-14

First Name Last Name Team Name Total Points
BAILEY FORD Shirk's Bike Shop 353
NOLE AURENTZ Shirk's Bike Shop 308
MASON MOUNCE Coal Mountain Bike Team 290
EVAN SNYDER Coal Mountain Bike Team 276
ETHAN KENNEDY 269
GAVIN MCCLURE 159
ZACH MOHLER Shirk's Bike Shop 159
CARSON HARRIS Coal Mountain Bike Team 149
HENRY BERSON 127
LUKE KEOHANE Coal Mountain Bike Team 116
LUKE HEDLUND Coal Mountain Bike Team 113
KYLE THOMAS Mount Misery Sports Club 98
MADDOX WEIRICH Mount Misery Sports Club 91

CAT 3 MEN 15-18

First Name Last Name Team Name Total Points
TYLER CYMBALA 353
DANIEL SHEFFER JR. 332
DEREK WITTLINGER 283
CHRISTOPHER BROWN 283
CONRAD FRENCH Coal Mountain Bike Team 258
RYAN LAUBACH Shirk's Bike Shop 167
MICHAEL INCORVAIA 167
BENNET STUTZMAN Coal Mountain Bike Team 159
COLIN STOUDT Shirk's Bike Shop 152
MATTHEW ZUNIGA Coal Mountain Bike Team 149
RIGEL STROHM 145
LUKE VANDERPOOL 123
ANDREW HINCKLEY Coal Mountain Bike Team 105
LEO HADJOLIAN Coal Mountain Bike Team 102
RYAN SCHELL Coal Mountain Bike Team 98

CAT 3 WOMEN 15-18

First Name Last Name Team Name Total Points
ALISA VINOGRADOVA 353
CAROLINE STONE Shirk's Bike Shop 347
COLBY HURLEY Shirk's Bike Shop 336
ISABEL WEINBERG Coal Mountain Bike Team 167
CAMRYN KING Cadence Racing Team 163

CAT 3 MEN 19-29

First Name Last Name Team Name Total Points
DANIEL WEBB 346
CHARLES FITZPATRICK IM Able Foundation/Friends Cycling Collective 315
COLT HEUERMAN IBCC Racing 301
CHRIS GAUL 180
C.J KIERNAN IM Able Foundation/Friends Cycling Collective 167

CAT 3 MEN 30-39

First Name Last Name Team Name Total Points
MATTHEW FOLEY IM Able Foundation/Friends Cycling Collective 353
JEFF GUTH 283
GEORGE FERKO 173
ROBERT PICKLE JR IBCC Racing 167
ADAM CHADICK 141
ANDREW GREENHOUSE VR2209/BWB 109

CAT 3 MEN 40-49

First Name Last Name Team Name Total Points
CHRIS COLE JR 353
MICHAEL GRADEN 326
DAVID BRETT 308
ZACK FOWL 304
WILLIAM THRALL 257
SCOTT SNYDER Coal Mountain Bike Team 254
KEVIN NISSEN 236
KEITH WOODSON IM Able Foundation/Friends Cycling Collective 180
ROBERT JOHNSON 173
BEN UHLER 167
CHRISTOPHER KEOHANE Coal Mountain Bike Team 159
JAMES ROSTOCKI 152
DONAVAN LUDWIG 138
NICK CHADICK 127
DAVE THOMAS 102
CARLO FERRI Mount Misery Sports Club 84
JEFF SCHELL Coal Mountain Bike Team 76

CAT 3 MEN 50+

First Name Last Name Team Name Total Points
PATRICK ODONNELL 360
MICHAEL MOUNCE Coal Mountain Bike Team 346
BRIAN NELSON Henry's Bicycle Shop 268
CHRISTIAN WEIRICH Mount Misery Sports Club 251
DAVID GRAZIANO 243
JAMES COSTELLO 233
MICHAEL SR. INCORVAIA 141
ERIC SHELLHAMER Coal Mountain Bike Team 105

CAT 3 WOMEN 19-39

First Name Last Name Team Name Total Points
ALLISON EDMONDS 334
KATE SPARACIO 298
EM LOWING 180
RACHEL BUTLER 173
EMILY DODSON 159
AMY WILSON 156
JULIA HILLENGAS 156
JENNIFER LEONE 145
KELLY LEIBOLT 141
ARWIN THOMASSON 138
RAVEN HENIN Mount Misery Sports Club 134
RACHELLE FONBUENA 127

CAT 3 WOMEN 40+

First Name Last Name Team Name Total Points
MICHELLE GROVES Henry's Bicycle Shop 180
DONNA VENTURA Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 180
KELLY WEINBERG Coal Mountain Bike Team 173
MICHELE TYRRELL Sturdy Girl Cycling 167
ELICIA MANELSKI Henry's Bicycle Shop 152
MELISSA KIELY Coal Mountain Bike Team 149

FIRST TIMERS - CAT 4 JUNIOR 15 AND UNDER

First Name Last Name Team Name Total Points

FIRST TIMERS - CAT 4 MEN

First Name Last Name Team Name Total Points

FIRST TIMERS - CAT 4 WOMEN

First Name Last Name Team Name Total Points